TPA Energy Tomorrow: Elektromobily poháněné elektřinou z fosilních paliv nic nezlepší

7. května 2019 | Doba čtení: 3 Min

Vídeňská konference skupiny TPA Group přinesla zajímavé závěry výzkumů odborníků na energetiku a obnovitelné zdroje energie. Volker Quaschning, profesor pro obnovitelné energetické systémy na univerzitě v Kolíně nad Rýnem, ve svém projevu upozornil zejména na potřebu nahrazení energie vyráběné z fosilních paliv energií z obnovitelných zdrojů. Další z devíti řečníků, Josef Plank, generální sekretář Federálního ministerstva pro udržitelnost a cestovní ruch Rakouska, se zabýval tématem dlouhodobého uchovávání energie či závazkem všech států EU postupně snižovat emise. Osmý ročník konference Energy Tomorrow proběhl 29. dubna ve Wolke 19 v Donau-City ve Vídni. Organizátorem je skupina TPA Group.

Pokud se bude elektřina stále vyrábět primárně nebo dominantně z fosilních paliv, pak plánovaný přechod z dieselových a benzínových motorů na elektromobily fakticky nic nezlepší, řekl na konferenci profesor Volker Quaschning, odborník na obnovitelné energetické systémy na univerzitě v Kolíně nad Rýnem. Podle něj také výzkumy ukazují, že energie z jádra je mnohonásobně dražší než energie z obnovitelných zdrojů.

„Profesor Quaschning zmínil i růst teploty a jeho vliv na klima. Překvapilo mě, že za posledních 20 tisíc let došlo jen k malé změně teploty, ta v průměru vzrostla jen o cca 3,5 stupně Celsia. Ale do roku 2100 se teplota podle jeho závěrů zvýší o 3 stupně Celsia. To je alarmující, protože i malá změna teploty vede k velké změně klimatu. S touto změnou bude souviset kritický nedostatek vody a následně potravin a např. v afrických oblastech povede k migraci neporovnatelně větší, než byla v letech 2008–2017,“ komentuje jeden z příspěvků Jiří Hlaváč, partner TPA Group, který se konference zúčastnil za Českou republiku.

Podle Volkera Quaschninga by lidé ve vyspělých státech měli se změnou začít nejprve u sebe. Např. při stavbě domu by měli myslet na jeho soběstačnost, či zvážit, zda nutně musí mít k večeři steak, neboť chov a produkce hovězího masa má vysokou uhlíkovou stopu. Na závěr své přednášky uvedl profesor Quaschning, že pokud by každý občan EU zaplatil měsíčně 8 EUR, pak by se získaly finanční zdroje potřebné pro vyřešení klimatického problému.

„Konference pro nás byla přínosná. Ačkoliv byla pouze půldenní, díky prezentacím předních odborníků jsme se dozvěděli řadu zajímavých informací. Zejména přednáška profesora Volkera Quaschinga nás utvrdila v přesvědčení, že energetické využití odpadu a obnovitelných zdrojů je správná, ne-li nevyhnutelná cesta,“ doplňuje ke konferenci její účastník Tomáš Voltr, místopředseda představenstva Energy financial group.

Konference Energy Tomorrow každoročně propojuje odborníky, veřejný i soukromý sektor zabývající se řešením otázky využívání obnovitelných zdrojů energie. Více informací naleznete na https://www.energy-tomorrow.eu/en/.

Kontaktní osoba