Obchodujete s kryptoměnami? Těžíte nebo prodáváte bitcoiny?

2. března 2022 | Doba čtení: 3 Min

Obchody s kryptoměnami jsou v poslední době natolik populární, že lákají k investování kromě zkušených obchodníků s cennými papíry i ty, kteří zatím nemají žádné zkušenosti v těchto oblastech. Jde o zcela novou oblast i pro českou daňovou legislativu, jelikož na příjmy z obchodů s kryptoměnami zatím nemáme žádnou speciální úpravu.

K příjmům z prodeje bitcoinu nebo dalších kryptoměn je třeba přistupovat jako k jakýmkoliv jiným příjmům, tedy i příjmy z kryptoměn se zdaňují. A co více, nepočítejte s žádnou úlevou, jako tomu je např. u obchodování s cennými papíry.

Při zdanění kryptoměn tedy nelze uplatnit časový test pro osvobození od daně, který se vztahuje na příjmy z prodeje cenných papírů držených déle než tři roky. Nelze ani uplatnit tzv. stotisícovou hranici úhrnu příjmu z prodeje jako tomu je u investic do cenných papírů.

Finanční správa považuje kryptoměny za nehmotnou movitou věc, tedy něco jako zboží (nikoliv finanční majetek), s nímž se obchoduje na burzách či ve směnárnách kryptoměn, kde se směňují za běžné peníze, za jiné kryptoměny nebo za reálné zboží či služby (např. auto za bitcoin).

V konečném důsledku vzniká povinnost zdanit zisk z kryptoměn nejen při jejich prodeji/směně za klasickou měnu (eura, dolary, koruny), ale i v případě, kdy koupíte jednou kryptoměnou tu druhou (např. ethereum za bitcoin). Rovněž se daní i nákup zboží za kryptoměny (bitcoiny vydané za pořízení auta nutno zdanit stejným způsobem, jako by byly prodány na kryptoměnové burze za cokoli jiného). Zisk poté podléhá progresivní dani z příjmů ve výši 15, případně 23 %.

Neplatí také mylná představa mnoha lidí, že se kryptoměny danit nemusí, neboť majitelé jsou anonymní. Anonymita v obchodování je jen zdánlivá, pohyby peněz spojené s bankovním účtem konkrétního člověka či operace prováděné na burze kryptoměn jsou dohledatelné. Navíc banky finanční správě poskytují data o pohybech na účtech osob a burzy či směnárny zase data o transakcích s kryptoměnami, a to včetně zahraničních platforem. Ze zahraničí se k nám informace dostávají prostřednictvím tzv. „mezinárodní výměny informací“.

Pokud s kryptoměnami aktivně obchodujete, směnujete je za jiné, darujete nebo je dokonce těžíte a následně prodáváte a potřebujete odborné posouzení z daňového hlediska, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám poradíme, jak kryptoměny správně zdanit, jaké ceny použít, vybereme vhodnou metodu ocenění nákupů. Rádi provedeme komplexní daňové posouzení vaší situace a připravíme daňové přiznání k dani z příjmu.

Kontaktní osoba