Nejžádanější zaměstnavatel v daních – rozhovor s Petrem Karpelesem

10. února 2022 | Doba čtení: 4 Min

Své první dojmy z letošních ocenění v soutěži Daňař & Daňová firma roku nám sdělil Petr Karpeles.

Soutěž Daňař & Daňová firma roku se pořádá již od roku 2010 a je jedinou soutěží tohoto typu v České republice. Cílem soutěže je vybrat nejlepší daňové specialisty, daňové osobnosti a zvolit nejvstřícnější pracoviště finančních úřadů. V letošním roce si společnost TPA odnesla vítězství v kategoriích Nejžádanější zaměstnavatel v oblasti daní, Daňová osobnost za komerční daňovou sféru a Daňová hvězda roku v kategorii přímé daně. Vyhlášení soutěže proběhlo online formou přes platformu MS Teams v souvislosti s opatřeními týkající se pandemie covidu-19.

Co říkáte na tento výsledek?

Mám z něj samozřejmě velikou radost, ale v první řadě bych chtěl pogratulovat našim kolegům, paní Janě Skálové a panu Jiřímu Hlaváčovi za vítězství v jejich kategoriích. Jedná se o zasloužené ocenění jejich dlouhodobé práce. Jsme na ně velmi hrdí a vážíme si toho, že svou kariéru spojili právě s naší firmou a pomáhají budovat dobré jméno TPA.

Co pro Vás znamená ocenění Nejžádanější zaměstnavatel v daních?

Myslím si, že nejdůležitějším aktivem každé společnosti jsou lidé. A o poradenské firmě to platí dvojnásob. Proto je pro nás toto ocenění velmi prestižní a vážíme si ho o to víc, že o něm rozhoduje široká veřejnost svým hlasováním. Znamená to, že jako zaměstnavatel máme dobré jméno nejen u našich stávajících zaměstnanců, ale také u těch potenciálních i bývalých. Všichni v TPA máme z vítězství v této kategorii upřímnou radost.

Loni a předloni byla TPA na 2. místě a 1. místo nyní získala celkem už po páté. Čím si tento úspěch vysvětlujete?

Daňař & Daňová firma roku je soutěž daňových profesionálů a také těch, kteří se jimi chtějí stát. Věříme, že jsme si za více než 20 let působení jako daňová firma vydobyli renomé kvalitní poradenské firmy a mít TPA v životopise je pro každého určitě výhodou. Zároveň pro nás bylo vždy důležité, aby naši zaměstnanci pracovali v příjemné atmosféře. Takže abych odpověděl na otázku, sedmé ocenění si vysvětlujeme naší pověstí stabilní firmy s vysokou odborností, ale především tím, že práce v TPA naše zaměstnance baví a dává jim smysl.

V čem je práce v TPA tak jiná než u jiných poradenských společností?

Do srovnání s jinými poradenskými společnostmi bych se nerad pouštěl, já mohu mluvit především za TPA. Takže bych zmínil náš důraz na vzdělávání našich zaměstnanců. V tomto ohledu máme myslím po právu pověst společnosti, kde rostou profesionálové s vysokou odborností a širokým daňovým záběrem.

Co si myslíte, že dělá dobrého zaměstnavatele?

Uvědomujeme si, že naši zaměstnanci mají v různém stádiu své kariéry různá očekávání a požadavky na nás, jako svého zaměstnavatele. Kolegové, kteří vstupují na pracovní trh, se chtějí především rozhlédnout, získat první pracovní zkušenosti a „kolonku do životopisu“. Pokud ještě studují, tak samozřejmě oceňují flexibilní či zkrácené pracovní úvazky. Na druhou stranu kolegové s delší pracovní zkušeností budou spíše preferovat profesní a kariérní růst a možnost ovlivnit chod firmy. Ti, kteří zakládají rodiny, zase kladou důraz na individuální nastavení, které jim umožní vybalancovat potřeby rodiny s náročností poradenské profese. Takže motivace jsou hodně rozdílné a jako moderní zaměstnavatel se snažíme variabilně vycházet vstříc potřebám svých zaměstnanců tak, abychom využili potenciál každého z nich.

Jaký vidíte největší benefit v práci pro TPA, co oceňují naši lidé nejvíce?

Na tuto otázku by bylo správné se zeptat našich zaměstnanců a jak už jsem říkal o otázku výš, pro každého může být důležité něco trochu jiného. Pokud bych ale měl za sebe něco vypíchnout, tak pro mě je to atmosféra na pracovišti, kde všichni táhnou za jeden provaz, vzájemně si pomáhají, sdílejí know-how, respektují se a spolupracují. Myslím, že tuto firemní kulturu jsme měli v TPA odjakživa, snažíme se ji zachovat a nadále rozvíjet.

A nějaké přání na konec?

Nejprve bych chtěl poděkovat všem kolegům z celé skupiny našich firem za pozitivní a konstruktivní postoj v dnešní nelehké době. Díky snaze nás všech jsme poslední dva covidové roky nejen zvládli, ale posunuli jsme naši firmu v mnoha oblastech dopředu. Proto bych chtěl popřát nám všem, aby se nám vrátilo do života všechno to zdánlivě běžné a pozitivní, co nám poslední dva roky vzaly a zároveň nám zůstalo to nové, co jsme dokázali vytvořit.