Aktivita na M&A trhu v regionu CCE ve třetím čtvrtletí 2023, objem i počet transakcí v ČR meziročně stoupl

19. října 2023 | Doba čtení: 2 Min

Počet i objem transakcí na trhu fúzí a akvizic v České republice v letošním třetím čtvrtletí meziročně stoupl. Na území ČR či se zapojením ČR se uskutečnilo 13 transakcí za 1,725 miliardy eur (42,3 miliardy Kč). Za stejné období loňského roku to bylo osm transakcí za 106 milionů eur (2,6 miliardy Kč). Důvodem výrazného nárůstu objemu transakcí je akvizice společnosti Net4Gas státní společností ČEPS. Největší objem transakcí se v ČR uskutečnil v odvětví energetiky.  Vyplývá to ze statistik poradenské společnosti TPA.

Prodej společnosti Net4Gas byl nejvýznamnější zveřejněnou transakcí na území ČR a zároveň třetí největší v regionu. „Transakce je součástí strategie vlády ČR v oblasti zajištění energetické bezpečnosti země. Přepravní soustava společnosti Net4Gas by měla být rovněž součástí důležitého vodíkového koridoru. Kromě Net4Gas akvíroval stát skrze ČEPS rovněž i největšího tuzemského provozovatele podzemních zásobníků plynu RWE Gas Storage CZ,uvedl Jiří Hlaváč partner TPA Valuation & Advisory.

V celém středoevropském regionu (Albánie, Bulharsko, Černá Hora, Česká republika, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Srbsko) TPA registruje meziroční pokles počtu transakcí o zhruba 18 procent na 152. Jejich objem klesl meziročně o 21 procent na 11,1 miliardy eur (272 miliard Kč). Nejvíce transakcí a transakce s největším objemem byly zaznamenány opět v Polsku.

Nejvýznamnější zveřejněnou transakcí v celém regionu byl ve třetím čtvrtletí prodej 50% podílu v PPF Telecom Group, konkrétně aktiv na území Bulharska, Maďarska, Slovenska a Srbska, globální technologické společnosti Emirates Telecommunication Group.

Ve srovnání s druhým čtvrtletím letošního roku v celém regionu klesl počet transakcí o 78. Naopak jejich objem stoupl o zhruba 2,9 miliardy eur. V Česku počet transakcí mezičtvrtletně klesl o 14, při nárůstu objemu o 848 milionů eur (877 milionů eur ve 2. čtvrtletí vs. 1,725 miliardy eur ve 3. čtvrtletí).

Situaci na trhu fúzí a akvizic nadále ovlivňuje válka na Ukrajině, která je pro potenciální investory pokračujícím omezením v podobě nejistoty budoucího vývoje v různých odvětvích v celém regionu. „Nicméně objemy transakcí dosažených v třetím kvartálu naznačují oživení na trhu v regionu CEE v roce 2023. Pro investory jsou atraktivní sektory počítačového softwaru, automatizace, digitalizace a robotizace či telekomunikací, zvýšený zájem zůstává v oblastech energetiky,“ doplnil Jiří Hlaváč.

MA_report_3Q_2023_TPA_10_10_2023
Kontaktní osoba