Aktivita na M&A trhu v regionu CCE ve čtvrtém čtvrtletí 2023, objem i počet transakcí v ČR meziročně stoupl

19. ledna 2024 | Doba čtení: 3 Min

Počet i objem transakcí na trhu fúzí a akvizic v České republice ve  čtvrtém čtvrtletí roku 2023 meziročně stoupl. Na území ČR či se zapojením ČR se uskutečnilo 29 transakcí za 1,156 miliardy eur (3,6 miliardy Kč). Za stejné období loňského roku to bylo 26 transakcí za 146 milionů eur (2,6 miliardy Kč). Důvodem výrazného nárůstu objemu transakcí byla ve čtvrtém čtvrtletí akvizice tří společností se zaměřením na zpracování vápna. Pro investory jsou atraktivní sektory počítačového softwaru, automatizace, digitalizace a robotizace či telekomunikací, zvýšený zájem zůstává v oblasti energetiky. Vyplývá to ze statistik poradenské společnosti TPA.

Nejvýznamnější zveřejněnou transakcí na území ČR byl ve čtvrtém čtvrtletí loni prodej české společnosti Vápenka Vítošov, německého Fels Holding a irské společnosti Clogrennane Lime. Firmy patřily do společnosti CRH Group. Kupcem byla britská investiční společnost SigmaRoc plc, která se zaměřuje na stavební materiály a stavební firmy. „Cena transakce se odhaduje na 745 milionů eur (18,4 miliardy Kč),“ uvedl Jiří Hlaváč partner TPA Valuation & Advisory.

V celém středoevropském regionu (Albánie, Bulharsko, Černá Hora, Česká republika, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Srbsko) TPA registruje meziroční pokles počtu transakcí o zhruba 27 procent na 188. Jejich objem ale meziročně stoupl o téměř polovinu na 5,8 miliardy eur (143,6 miliardy Kč). Nejvíce transakcí bylo opět zaznamenáno v Polsku, zemí s největším objemem transakcí se stalo Rumunsko.

Nejvýznamnější zveřejněnou transakcí v celém regionu byl ve čtvrtém čtvrtletí loni prodej 100% podílu chorvatské holdingové společnosti Fortenova holandským společnostem ITER STAK STICHTING a Iter BidCO. Společnost Fortenova podniká především v oblasti stravování, maloobchodu a zemědělství. „Cena za transakci byla projednávána kolem 660 milionů eur (16,3 miliardy Kč) a její objem, který obsahuje i čistý dluh společnosti, se odhaduje ve výši 1,723 miliardy eur (42,7 mld. Kč). Transakce ještě není zcela uzavřena, nicméně podle dostupných informací je už schválena akcionáři,“ uvedl Hlaváč.

Ve srovnání s třetím čtvrtletím loňského roku v celém regionu klesl počet transakcí o 52. Zároveň jejich objem klesl o zhruba 16,7 miliardy eur. V Česku počet transakcí mezičtvrtletně stoupl o 10, při poklesu objemu o zhruba 2,3 miliardy eur (3,45 miliardy eur ve 3. čtvrtletí vs. 1,156 miliardy eur ve 4. čtvrtletí).

Situaci na trhu fúzí a akvizic stále ovlivňuje válka na Ukrajině, která je pro potenciální investory pokračujícím omezením v podobě nejistoty budoucího vývoje v řadě odvětví v celém regionu. „Objemy transakcí dosažených v čtvrtém kvartálu 2023 mohou naznačovat ochlazení na trhu fúzí a akvizic v středoevropském regionu na začátku roku 2024. Výraznější oživení očekáváme od zhruba poloviny letošního roku,“ sdělil Hlaváč.

MA_report_4Q_2023_TPA
Kontaktní osoba