Aktivita na M&A trhu v regionu CCE v prvním čtvrtletí 2024, objem i počet transakcí v ČR meziročně stoupl

23. dubna 2024 | Doba čtení: 3 Min

Počet i objem transakcí na trhu fúzí a akvizic v České republice v prvním čtvrtletí roku 2024 meziročně stoupl. Na území ČR či se zapojením ČR se uskutečnilo 22 transakcí za zhruba 1,2 miliardy eur (30,2 miliardy Kč). Ve stejné období loni to bylo 17 transakcí za čtyři miliony eur (cca 101 milionů Kč). Za poměrně výrazným nárůstem objemu je prodej nadpolovičního podílu v plynárenské společnosti GasNet energetické společnosti ČEZ. Ten byl zároveň nejvýznamnější zveřejněnou transakcí v celém středoevropském regionu. Pro investory jsou atraktivní sektory počítačového softwaru, automatizace, digitalizace a robotizace či telekomunikací, zvýšený zájem zůstává v oblasti energetiky a finančních služeb. Vyplývá to ze statistik poradenské společnosti TPA.

Polostátní energetická skupina ČEZ koupila 55,2 procenta podílu v české plynárenské společnosti GasNet, která provozuje v ČR distribuční síť, za 846,5 milionu eur, tedy zhruba 21,3 miliardy Kč. Od akvizice si ČEZ slibuje posílení své pozice na trhu s plynem. Prodej ještě není zcela uzavřen, protože podléhá schválení Evropské komise a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

Druhou nejvýznamnější zveřejněnou transakcí na území ČR v prvním čtvrtletí byla akvizice 50% podílu hotelového portfolia skupiny CPI Property Group se sídlem v Lucembursku slovenskou společností Best Hotel Properties. Cena transakce činila 173 milionů eur (4,4 miliardy Kč). „Společnost BHP má v přímém vlastnictví jedny z největších hotelů s celkem 922 pokoji v České a Slovenské republice. Skupina CPIPG se zaměřuje na pronájem nebytových prostor se zaměřením na kancelářské budovy a uvádí, že spolupráci se společností BHP bere jako příležitost sdílet provozní znalosti a také si tím sníží celkovou zadluženost,“ uvedl Jiří Hlaváč partner TPA Valuation & Advisory.

V celém středoevropském regionu (Albánie, Bulharsko, Černá Hora, Česká republika, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Srbsko) TPA registruje meziroční pokles počtu transakcí o zhruba 28 procent na 156. Jejich objem se snížil na 2,83 miliardy eur (zhruba 71,3 miliardy Kč) z 4,08 miliardy eur (102,8 miliardy Kč) o rok dříve. Nejvíce transakcí bylo zaznamenáno opět v Polsku, a zemí s největším objemem se stala Česká republika.

„Pro investory jsou v současnosti atraktivní sektory počítačového softwaru, automatizace, digitalizace a robotizace či telekomunikací, zvýšená atraktivita zůstává v oblasti energetiky a finančních služeb. Situaci na trhu fúzí a akvizic nadále ovlivňuje konflikt na Ukrajině, který je pro potenciální investory pokračujícím omezením v podobě nejistoty budoucího vývoje v celém regionu. Nízké objemy transakcí v prvním čtvrtletí 2024 zároveň potvrdily přetrvávající ochlazení trhu ve středoevropském regionu pozorovatelné již v předchozím období,“ doplnil Hlaváč.

Ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím loňského roku v celém regionu klesl počet transakcí o 66 a jejich objem o zhruba tři miliardy eur. V Česku počet transakcí mezičtvrtletně klesl o sedm při nárůstu objemu o 40 milionů eur (1,156 miliardy eur ve 4. čtvrtletí 2023 vs. 1,196 miliardy eur v 1. čtvrtletí).

Celý report si můžete stáhnout zde.

Kontaktní osoba