Aktivita na M&A trhu v CEE a ČR v 1Q 2023

8. května 2023 | Doba čtení: 2 Min

Aktuální situace a výhled na trhu fúzí a akvizic

Aktivita na trhu fúzí a akvizic (M&A) v regionu CEE se v pandemií zasažených kvartálech (zejm. první polovina roku 2020) projevila především snížením počtu uskutečněných transakcí ve srovnání se stejnými kvartály předchozích let. V roce 2022 došlo k poklesu objemu uskutečněných transakcí oproti roku 2021 o téměř 23 %. Pro investory zůstávají nadále atraktivní sektory počítačového softwaru, automatizace, energetiky (především obnovitelných zdrojů) či telekomunikací a dlouhodobě nemovitostní sektor. Zvýšenou atraktivitu lze očekávat v oblasti potravinové bezpečnosti, zbrojní výroby a dodávek materiálu. Situace na trhu fúzí a akvizic bude nadále ovlivněna konfliktem na Ukrajině, který je pro potenciální investory omezením v podobě nejistoty budoucího vývoje v různých odvětvích v celém regionu.

Na trhu fúzí a akvizic v regionu CEE (Albánie, Bulharsko, Černá Hora, Česká republika, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Srbsko) došlo v prvním čtvrtletí roku 2023 oproti předchozímu čtvrtletí ke snížení aktivity z hlediska počtu uskutečněných transakcí přibližně o 27 %. Nicméně objem uskutečněných transakcí v prvním čtvrtletí roku 2023 dosáhl srovnatelné hodnoty jako v předešlém kvartálu. Nejvýznamnějším odvětvím z pohledu zveřejněných transakcí bylo v prvním čtvrtletí roku 2023 odvětví energetiky, které drží prim už třetí kvartál po sobě.

Česká republika

Na trhu fúzí a akvizic v České republice došlo v prvním čtvrtletí roku 2023 k výraznému meziročnímu poklesu počtu i objemu transakcí. Na území České republiky či se zapojením České republiky se uskutečnilo 14 transakcí za čtyři miliony eur (93,4 milionu Kč). Ve stejném období předešlého roku byla realizováno celkem 20 transakci za 175 milionů eur (4,1 miliardy Kč).

V případě zájmu o nákup či prodej společnosti se na nás neváhejte obrátit, rádi vás provedeme náročným procesem realizace transakce až do úspěšného konce.

Kontaktní osoba