22. dubna 2025
Doba čtení: 3
minuty
news
Test insolvence je test, při němž je finanční situace podniku podrobena bližšímu zkoumání, a to obvykle za účelem zjištění možnosti výplaty podílů na zisku, která vyplývá ze zákona o obchodních korporacích. Tento test však může být proveden i v řadě dalších situací, jako jsou fúze a přeměny, rozdělení společnosti, při poskytnutí půjček společníkům nebo v rámci finanční asistence.
Úpadek společnosti je dle insolvenčního zákona definován jako situace, kdy má dlužník:
a) více věřitelů,
b) peněžité závazky po dobu delší než 30 dnů po lhůtě splatnosti a
c) tyto závazky není schopen plnit.
Přičemž dlužník dle insolvenčního zákona není schopen plnit své peněžité závazky, jestliže
d) zastavil platby podstatné části svých peněžitých závazků, nebo
e) je neplní po dobu delší 3 měsíců po lhůtě splatnosti, nebo
f) není možné dosáhnout uspokojení některé ze splatných peněžitých pohledávek vůči dlužníku výkonem rozhodnutí nebo exekucí, nebo
g) nesplnil povinnost předložit seznamy záznamů z účetnictví kterou mu uložil insolvenční soud.
Jak na provedení testu?
Test insolvence zahrnuje bližší analýzu počtu věřitelů podniku a jeho splatných závazků. V případě, že z této analýzy vyplyne situace, kdy má podnik více věřitelů se závazky po splatnosti, přistupuje se k analýze majetkové struktury podniku.
V rámci majetkové analýzy je prostřednictvím rozvahového testu zkoumáno, zda závazky dlužníka převyšují jeho majetek. Pokud k takové situaci dojde, zkoumá se, zda podnik vykazuje tzv. mezeru krytí.
Mezeru krytí definuje insolvenční zákon jako rozdíl mezi výší splatných závazků podniku a výší jeho disponibilních peněžních prostředků. Blíže se tedy zkoumají jen splatné závazky dlužníka ve vztahu k disponibilním peněžním prostředkům.
Mezera krytí a výhled vývoje likvidity
Z insolvenčního zákona dále vyplývá, že podnik je schopen plnit své peněžité závazky, jestliže mezera krytí představuje méně než desetinu jeho splatných závazků, přičemž pokud by došlo k situaci, kdy bude mezera krytí převyšovat desetinu splatných závazků, přihlíží se i k situaci kdy je podnik zasažen tzv. „krátkodobým šokem“, který je dále zkoumán prostřednictvím sestavení výhledu vývoje likvidity. Jedná se o krátkodobý finanční plán, jehož účelem je zjistit, zda se podnik nacházel jen v určitém krátkodobém výpadku, který mu znemožnil splatné závazky uhradit a zda je v předvídané době schopen tyto závazky plnit.
Test insolvence představuje jeden z hlavních pilířů ochrany věřitele, jehož cílem je zajistit, aby podniky byly schopny plnit své dluhy a nepřiváděly věřitele do platební neschopnosti.
Je-li výsledek testu pozitivní, nesmí valná hromada schválit rozdělení zisku a vyplacení podílů na zisku a věřitelé mají obraz přesných rizik, které by alokace prostředků do takového podniku ohroženého úpadkem přinesly.
Pokud potřebujete provést insolvenční test nebo si nejste jisti, zda se na vaši situaci vztahuje zákonná povinnost jeho provedení, neváhejte se na nás obrátit.